Mekan Tanıtımında Profesyonel Drone Çekimi Neden Bu Kadar Rağbet Görüyor?

Güncellenme Tarihi
4 Ağustos 2021

Gerek sektör içerisinde gerekse müşterilerin gözünde prestiji yükseltmek adına mekanların tasarımı ve işlevselliği büyük ölçüde önem taşıyor. Mekanların tanıtımında ise günümüzde en fazla kullanılan teknoloji drone çekimleri oluyor.  

İlk olarak 1980’li yıllarda Japonya’da ticari amaçla kullanılmaya başlayan drone’ların, bir diğer adıyla insansız hava araçlarının kullanımı zamanla pek çok sektör içerisinde yaygınlaştı. O kadar ki drone çekim teknikleri artık medya, taşımacılık, altyapı çalışmaları, eğlence sektörü, iletişim, güvenlik, sigortacılık ve hatta madencilik alanlarında dahi iş görür vaziyete gelmiş durumda. Farklı ihtiyaçlara yönelik çeşitlenen bu araçlar, yalnızca iş kolları için kullanılmıyor. Drone pilotluğunu hobi haline getiren pek çok kişi de bulunuyor. Hatta bu insansız hava araçlarına ilgi o kadar yoğun ki drone’lar için “milenyumun oyuncağı” diyenler dahi var. Peki, drone’lar neden bu kadar çok ilgi çekiyor? Gelin, buna konumuz olan mekan tanıtımları üzerinden bakalım.   

Drone’lar Maliyetten Tasarruf Ettiriyor!

Teknolojik gelişmeler her zaman için, maksimum fayda sağlayacak en pratik yolu elde etmek üzerine ilerliyor. Bu sebeple teknolojik cihazlar da mümkün olduğunca küçük hacimlere sahip olacak şekilde tasarlanıyor ve drone çekimlerinin bir faydası da bu noktada ortaya çıkıyor. Artık çok daha minyatür hale getirilen 4K çekim kalitesine sahip cihazlar drone’lara eklenebiliyor.

Bu sayede drone’lar aracılığıyla çok daha kaliteli video’lar ve fotoğraflar çekilebiliyor. Geçmişte mekanınızın dış cephesinde kapsamlı bir çekim gerçekleştirmek istediğinizde bu işlemi düşük maliyetlerle gerçekleştirmek neredeyse imkansızdı. Bunun için yüksek bütçeler ayrılarak helikopter kiralanması ya da iskeleler kurulması gerekiyordu. Fakat drone çekimi tüm bu zor ve maliyetli işlemleri geride bıraktı. Artık çok daha cüzi miktarlar ödeyerek mekanınızı ya da tesisinizi tanıtmak için kapsamlı video’lar ve görseller elde edebilirsiniz.

Mekanlarınızı Tüm İhtişamıyla Görüntülemeniz Mümkün!

Teknolojik gelişmeler her zaman için, maksimum fayda sağlayacak en pratik yolu elde etmek üzerine ilerliyor. Bu sebeple teknolojik cihazlar da mümkün olduğunca küçük hacimlere sahip olacak şekilde tasarlanıyor ve drone çekimlerinin bir faydası da bu noktada ortaya çıkıyor. Artık çok daha minyatür hale getirilen 4K çekim kalitesine sahip cihazlar drone’lara eklenebiliyor. Bu sayede drone’lar aracılığıyla çok daha kaliteli video’lar ve fotoğraflar çekilebiliyor.

Ayrıca drone çekim mesafesi de kadraj bakımından çeşitli avantajlar sunuyor. Drone’lar çekim sırasında bir helikopterin inemeyeceği alçaklığa erişerek hem kuş bakışı hem de oldukça yakın görüntüler yakalayabiliyor. Bununla birlikte bir vinçten de daha yükseğe çıkabilmesi ve istenen şekilde yönlendirilebilmesi sebebiyle pek çok farklı açıdan çekim yapmaya imkan tanıyor.

Drone Çekimlerinde Ses Sorunu Yaşanmıyor!

Herhangi bir tanıtım filminde en istenmeyecek durumlardan biri de gereksiz ses kirliliği oluyor. Helikopter ile çekim yaparken bu ses kirliliğini önlemek mümkün olmuyor. Dolayısıyla çekim sonrasında bu seslerle ilgili olarak ekstra bir düzenleme ve çalışma aşaması gerekiyor.

Drone’da ise böyle bir durum söz konusu değil. Oldukça sessiz bir çalışma sistemine sahip olan drone’lar, kayıt sırasında video’ya veya çevreye istenmeyen sesler yansıtmıyor. Bu, özellikle spor tesisleri ya da kültür alanlarının çekiminde oldukça kayda değer bir özellik. Eğer tesisinizde aktiviteler sürerken çekim yapılmasını istiyorsanız, rahatsız edici seslerle konsantrasyonun dağılmasını drone sayesinde engelleyebilirsiniz.   

Drone’lar, İnsan Gözünün Erişemeyeceği Noktalara Ulaşıyor!

Drone ile bir tanıtım filmi çekme fikrinin belki de en cezbedici noktası insan gözünün erişemeyeceği pek çok farklı açıdan göz alıcı görüntüler alınabilmesi oluyor. Mekanınızı ya da tesisinizi tüm büyüklüğü, detayları ve çevresiyle birlikte tanıtmanız bu araçlarla mümkün hale geliyor.

Buradaki en önemli unsur ise konum ve çevrenin kanıtlı görüntüsünü oluşturmak diyebiliriz. Ziyaretçilerin tesise gelmeden önce yalnızca mekanla ilgili değil mekanın çevresindeki unsurlar ve konumuyla ilgili bilgi sahibi olabilmesi de özellikle turizm ve daha pek çok sektör için önemli bir detay oluyor.

Sanal Turcu, Drone Çekiminde de Uzman Çözümler Sunuyor!

Prestijli ve özgüvenli şirketler, pazarlamadaki dijital dönüşüm sürecine hızla uyum sağlıyor. Siz de bu rekabetçi sektörler içerisinde farkınızı ve iddianızı ortaya koymak için Sanal Turcu hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.İleri teknolojili Matterport cihazları ile 3D model, 3 boyutlu sanal tur, 360° fotoğraf çekimi gibi hizmetler sunan Sanal Turcu, tüm bunların yanı sıra drone çekimleri ile de birbirinden kaliteli tanıtım filmleri hazırlıyor.

İşletmenizin vizyonunu teknolojinin imkanlarıyla geliştirmek ve sektörünüz içerisinde profesyonel bir imaj yaratmak adına Sanal Turcu’nun uzman çözümleri ile siz de hemen tanışın!

Daha Fazla Bilgi Alın

Güncellenme Tarihi
4 Ağustos 2021

Yazar

adnan receloglu
Bu Yazıyı Paylaşın

Siz de Yapılarınızın İç Mekan Haritasını Oluşturabilirsiniz!

İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de 360 derece sanal tur hizmeti vermekteyiz.

© Copyright 2019 - 2021 | Designed by ordek.co | All Rights Reserved