Matterport Neden Bu Kadar Popüler?

Güncellenme Tarihi
4 Haziran 2021

Günümüzde pek çok alanda yaygın olarak kullanılan sanal gerçeklik teknolojisine yeni bir boyut kazandıran Matterport platformu ile tanışmış mıydınız?  

Türkçe karşılığı “sanal gerçeklik” olan VR (Virtual Reality) üzerine ilk çalışmalar 90’lı yıllarda gerçekleştirildi ve o günden bu yana VR teknolojisi önemli bir gelişme kaydetti. Bu ileri teknoloji ürünü, eğlence sektöründen tıp dünyasına kadar geniş bir alanda kendine yer buldu. Fakat sanal gerçeklik her ne kadar kullanıldığı alanlarda büyük yeniliklere sebep olmuş olsa da, söz konusu “ayrıntılar” olduğunda yetersiz kalıyordu. İşte VR teknolojisinin bu açığı, şimdi Matterport sayesinde önemli ölçüde kapatılabiliyor. Peki, nedir bu Matterport?

Matterport, Gerçek Mekanların Sanal Klonlarını Yaratıyor!

Kullanıcısıyla ilk defa 2011 yılında tanışan Matterport Media, 3D çekim ile mekanların dijital ikizlerinin oluşturulduğu ve depolandığı bir 3D veri platformu. Bu platforma uyumlu üç boyutlu kamera sistemleri, bilinen sanal gerçekliğe detayları da dahil ederek benzersiz bir 3 boyutlu sanal tur imkanı sunuyor. Bu kamera sistemlerinin sahip olduğu perspektif alıcılar sayesinde mekanlar, tüm ayrıntılarıyla 3D scan işleminden geçirilerek birleştiriliyor. Bunun yanı sıra sistem, çekimi yapılan mekandaki tüm ayrıntıların ölçülerini de alabiliyor.

Matterport’u diğer VR sistemlerinden ayıran ise işte bu detay görüntüleme ve perspektif imkanı oluyor. Özel kamera sistemleri ile 360° çekimi yapılan mekan, kat sayısı fark etmeksizin tavandan zemine kadar farklı açılardan izlenebiliyor ve gezilebiliyor. Üstelik bu sanal gezinti sırasında istenilen ayrıntının ölçüsüne de oldukça kolay şekilde ve saniyeler içerisinde ulaşılabiliyor.

Matterport Kullanıcısına Pek Çok Açıdan Fayda Sağlıyor

Matterport’un bu derece popüler hale gelmesinin başlıca sebebi yüksek kaliteli görüntü elde etmeyi sağlayan hassas kamera sistemi oluyor. Bu kamera sistemi, mekanları neredeyse yanılma payı olmadan doğru ölçümlerle tarıyor ve en doğru mekan şemalarını ortaya koyuyor. 

Ayrıca Matterport cihazları, yüksek çözünürlüğü sayesinde izleyiciye gerçeklik hissini de yoğun bir şekilde aktarıyor. Bunun yanı sıra Matterport kameraları, tüm mekanlarda kullanılabiliyor demek de mümkün. Yani bu sistem aracılığıyla inşaat, konut, etkinlik alanı ya da ticari mekanlar gibi pek çok farklı alan için 3D sanal tur düzenlenebiliyor.

Alıcı Kitlenizi ve Müşterilerinizin Memnuniyetini Artırın!

Tüm bu kalite ve çok yönlülük unsurları, haliyle işletmelere de müşteri memnuniyeti olarak geri dönüyor. Teknolojiyi takip eden ve yenilikçi bir şirket imajı yaratan bu sistem, ilk izlenim hanesine kocaman bir artı eklemeyi sağlıyor. Bunu takip eden süreçte ise kaliteli bir 360° sanal tur gerçekleştiren müşteri, zaman ve efordan tasarruf edebildiği için hizmetten memnun kalıyor. Dolayısıyla satış elde etme imkanı da artıyor. 

Özellikle emlak sektöründe, gayrimenkul satın almak isteyen fakat zaman bulamaması sebebiyle erteleyen potansiyel müşteriler de bu şekilde aktif müşteriye dönüşebiliyor.

Matterport ile Sanal Gerçeklik Her Yerde!  

Matterport ile elde edilen hizmet ve uygulamalar, sistem içerisindeki API (Application Programming Interface)’ler ve SDK (Software Development Kit)’ler sayesinde sorunsuz ve kolay bir şekilde entegre edilebiliyor. Bu sayede şirketler, para ve zamandan da tasarruf etmiş oluyor. Ayrıca müşteriler, bu hizmetlere farklı cihazlar ve işletim sistemleri üzerinden de ulaşabiliyor. Bu doğrultuda Matterport ile oluşturulan 3D sanal turlar; mobil cihazlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar ya da VR gözlükleri aracılığıyla görüntü kalitesi değişmeksizin izlenebiliyor.

Matterport Fırsatlarına Sanal Turcu ile Ulaşın!

Akıllı cihaz kullanıcılarının her an her yerde olmasını sağlayan Matterport ile şirketiniz her zaman müşterilerinizin yanı başında olacak! Sektörünüz her ne olursa olsun, bu ileri teknoloji ürününün fırsatlarından sizin de faydalanmanız mümkün. Sanal Turcu’nun uzman kadrosu ile iletişime geçerek, Matterport ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilir ve hizmetten yararlanmaya başlayabilirsiniz. 

Daha Fazla Bilgi Alın

Güncellenme Tarihi
4 Haziran 2021

Yazar

adnan receloglu
Bu Yazıyı Paylaşın

Siz de Yapılarınızın İç Mekan Haritasını Oluşturabilirsiniz!

İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de 360 derece sanal tur hizmeti vermekteyiz.

© Copyright 2019 - 2021 | Designed by ordek.co | All Rights Reserved